Ukrayna Vizesi

Vize Tipi Meslek

Önemli Uyarılar

1- KIRMIZI  CHİPLİ ( NORMAL ) PASAPORTA VİZE UYGULAMAKTADIR. YEŞİL ( HUSUSİ ) GRİ ( HİZMET ) VE DİPLOMATİK PASAPORTLARA VİZE UYGULANMAMAKTADIR.
 

2- PASAPORTUNUZUN VİZE BİTİM TARİHİNDEN İTİBAREN EN AZ 1 AY GEÇERLİLİK SÜRESİ OLMASI GEREKMEKTEDİR.
 

3- EKSİKSİZ DOLDURULMUŞ VİZE BAŞVURU FORMU İLE 2 ADET NORMAL VESİKALIK FOTOĞRAF KULLANILMASI YETERLİDİR.
 

TURİSTİK VİZE BAŞVURULARINDA VOUCHER ( OTEL REZERVASYONU ) GEREKMEKTEDİR. BU EVRAK SADECE YETKİLİ ACENTALARDA OLDUĞU İÇİN TURİSTİK VİZELERDE ŞAHSEN BAŞVURU YAPILAMAMAKTADIR. FİRMAMIZ VOUCHER DÜZENLEYİP, UKRAYNA TURİSTİK VİZELERDE SİZLER ADINA BAŞVURMAYA YETKİLİDİR.
 

4- FİRMAMIZ MİYA TOUR  SİZLER ADINA BAŞVURU YAPMAYA YETKİLİ OLUP ŞAHSEN ANKARA’ YA MÜRACAATA GELMENİZ GEREKMEMEKTEDİR.
 

5- UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ MİLLİ BAYRAMLAR VE ÖZEL GÜNLER HARİCİNDE HAFTA İÇİ SABAH 09.30 İLE 12.40 ARASI HER GÜN ÇALIŞMAKTADIR.

* UKRAYNA VİZESİNDE ANKARA VE İSTANBUL’ DA KONSOLOLUĞU OLMASINA RAĞMEN BÖLGE AYRIMI YOKTUR. İSTEĞE BAĞLI OLARAK HERHANGİ BİR MERKEZDEN BAŞVURU YAPILABİLİR.     

*EXPRES VİZE UYGULAMASI BULUNMAKTADIR.        
  EXPRES VİZE ( 3 İŞ GÜNÜ ) ANKARA’ DA        
  EXPRES VİZE ( 3 İŞ GÜNÜ ) İSTANBUL’ DA        
  NORMAL İŞLEM ( 15 İŞ GÜNÜ ) ANKARA VE İSTANBUL’ DA

 
DİKKAT!!! 
          
        10 Eylül 2011 tarihinden itibaren vizelerin başvuruları ile ilgili yeni kuralların uygulanmasından ötürü Ukrayna Büyükelçiliği nin Konsolosluk Şubesince 7 -10 Eylül 2011 tarihleri arasında teknik sebeplerden dolayı vizeler için başvuru formlarının kabulü geçici olarak durdurulacaktır.
        Onun dışında, önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlayacak olan yeni vize kuralları uyarınca vize talebinin değerlendirilmesi, vize almak için gerekli olan başvuru formu ile bütün belgelerin Şube ye teslim edildiği tarihten itibaren 15 takvim günü içerisinde yapılacaktır. Vize işlemlerinin 15 takvim gününü aşmayacak şekilde tamamlanması, ancak teknik imkanların bulunduğu takdirde mümkün olabilecek ve bu durumda da vize işlemleri için ödenen ücretin iki katı tahsil edilecektir.
 1 Haziran 2011 tarihinde Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından No:567 numaralı  Ukrayna ya giriş ve tranzit olarak geçişin yapılması amacıyla vize işlemlerinin uygulanması kurallarının onaylanması  hakkındaki bir Kararname kabul edilmişti. Söz konusu Kararname 10 Eylül 2011 tarihinde yürürlüğe girecektir.
Söz konusu Kararname’nin kabul edilmesinin temel amaçlarını, Ukrayna’nın vize alanındaki yasal çerçevesinin modern gereksinimler ile  AB Mevzuatı’na göre uyumlaştırılması ve aynı zamanda yasadışı göçle mücadece konusunda Ukrayna nın devlet organlarının faaliyetlerinin daha efektif hale getirilmesi gibi hususlar oluşturmaktadır.

İşbu Kararname ile ayrıca ülkede uzun vadeli olarak kalma durumu ile yabancı sivil toplum örgütlerinin, yabancı ticari kuruluşların ve Ukrayna genelinde faaliyet gösteren yabancı bankaların temsilcilerine istihdam sağlanması konuları düzenlenir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 
 Ayrıca söz konusu Kararname nin hükümlerince aşağıdaki hususlar öngörülmektedir:
1)  vize tiplerinin sayısı 22 den 3 e indirilerek, onların tipleri  B  (tranzit) vize tipi,  C  (kısa vadeli) ve  D  (uzun vadeli) vize tipleri şeklinde sınıflandırılmıştır.
2)  Toplu vizeler kaldırılmıştır;
3)  Guatemala, Malezya, Meksika, Panama, Singapur ve Hırvatistan gibi ülkelerin vatandaşlarının Ukrayna ya girişleri için kısa vadeli vizelerin gerekli işlemlerinin yapılması için davet mektuplarının iptal edilmesi;
4) Karşılıklılık ilkesine göre, turizm amaçlı Ukrayna ya giriş yapan Antigua ve Barbuda, Barbados, Mauritius, Salvador, Seyşel Adaları ve Türkiye vatandaşları için Ukrayna nın Borıspily,  Odessa ,  Simferopol isimli havaalanlarında ve Odessa limanında geçerlilik süresi 15 gün olacak vizelerin alınması imkanı sağlanmıştır;
5)  Vize işlemleri için ödenmesi gereken tek tarifeli olan ücretler de belirlenmiştir: tek girişli vize – 85$, çift girişli  vize – 130 $, çok girişli vize – 200 $  olacaktır.
6) Yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayan şahısların, vize işlemlerinin yapılamayacağına ilişkin ret cevabının gelmesi durumunda bunun sebebi konusunda öngörüldüğü şekilde yazılı olarak bilgilendirilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur.
7)  Vize işlemleri konusunda ret cevabı alan yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayan şahıslara, bu tür karara itiraz etmek için mahkemeye Kanun un öngördüğü şekilde başvurmaları hakkı verilmiştir.
 
Vize başvuruları, cumartesi ve pazar günleri dışında her gün saat 9.30 ile 12.40 arasında kabul edilir. Evlakların iadesi saat 16.30 ile 17.00 arasında yapılır.

 

 

Ankara Büyükelçilik
Adres Sancak Mah. 206.Sokak No:17 Çankaya/Ankara
Telefon (0312) 441 54 99
Fax (0312) 440 68 15
Web www.mfa.gov.ua
İstanbul Başkonsolosluk
Adres Adakale Sok. No: 13 Şenliköy- Florya / İstanbul
Telefon (0212) 662 25 41
Fax (0212) 662 25 41
Web -
Başvuru Bölgeleri
Ankara: Tüm Türkiye.
İstanbul: Tüm Türkiye.Bilgi Örnek vize formlarını açabilmeniz için bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader yüklü olmalıdır.

Adobe Acrobat Reader İndirAdobe Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirin.